• Yeni
 • Fırsat
 • 24 Ay Garanti
 • Hızlı Kargo

Okinox Metal Floresan Atık Kutusu Metal Boyalı 900220

 • Okinox
 • 900220
 • VAR

ÜCRETSİZ KARGO

2.647,00
Fiyatı Düşünce Haber Ver

Floresan Geri Dönüşüm Kutusu

Ölçüler: 20x20x120 cm

Floresan Lamba ve Düşük Enerjili Ampüllerin Geri Dönüşümü

Hızla gelişen teknoloji, her yıl tonlarca elektrikli ve elektronik ekipmanın işe yaramaz hale gelerek çöpe atılmasına neden olmaktadır.

Ülkemizde de artan elektronik atıkların en iyi şekilde değerlendirilip çevre sağlığına zararsız hale getirilmesi için geri dönüşüm projeleri ve çalışmaları yapılmaktadır.

Bu kapsamda değerlendirilebilecek bir konu ise floresan lamba ve düşük enerjili ampullerin geri dönüşümüdür.

Söz konusu malzemelerin insan sağlığına ve çevreye zararlarını ortadan kaldırmak adına atıklarının toplanması ve geri kazanımları gibi uygulamaları içeren projeler bulunmaktadır.

Floresan lambalar, camlarının tekrar lamba sanayinde kullanılabilir ve içerdikleri cıvanın yeniden değerlendirilebilir olmasıyla yüksek geri dönüşüm oranına sahiptir. Ayrıca, bu konuda hizmet veren çeşitli kamu ve özel sektör kuruluşları insanları bu ekipmanların kullanımı konusunda bilgilendirme çalışmaları da yapmaktadır. Daha az tasarruflu ampüllere göre sağlık açısından daha zararlı olduğu konusunda çıkan bazı haberler bulunmakta ve bireyleri tedirgin edebilmektedir. Söz konusu ekipmanların kullanımında aşağıdaki konulara dikkat edilmesi halinde hem tasarruf yapmış hem de sağlığınızı tehdit eden etkenlerden korunmuş olursunuz.

Floresan ve tasarruf ampullerinin kırılması durumunda yapılması gerekenler önemlidir. Bu lamba ve ampüllerin kırıldığı anda yapılması gereken işlemler ise şu şekildedir.

Soğuk Bir Ampulün Kırılmasına İlişkin Öneriler:

 • Bir kalın kâğıt ya da mukavva parçası yardımıyla ampul parçacıklarını toplayın ve kapaklı bir kavanoz içine koyun. Ardından zemini nemli bir bez ile kurulayın. Bezi cam kavanozun içine koyun, kapağını kapatın ve üzerine “düşük enerjili ampul civası içerebilir' şeklinde bir metin etiketi yapıştırın.
 • Kavanozu, çevresel açıdan tehlikeli atıklar toplayan bir geri dönüşüm tesisine teslim edin.
 • Kırılmanın ardından elektrik süpürgesi kullanmayın. Elektrik süpürgesinin cıva damlalarını daha fazla buharlaştırma ve havaya yayma riski vardır. Bu da zehirli olan cıvayı soluma riskini arttırır.

Sıcak Bir Ampulün Kırılmasına İlişkin Öneriler:

 • Sıcak ampulün kırıldığı odanın kapılarını kapatın. Odayı pencereleri açarak havalandırın ve odadan çıkın.
 • Avrupa Ampul Şirketleri Federasyonu (ELC) odanın 20-30 dakika süreyle terk edilmesi önerisinde bulunuyor. Daha sonra bir kalın kâğıt ya da mukavva parçası yardımıyla ampul parçacıklarını toplayın ve nemli bir bez ile zemini ve lambanın kırıldığı yüzeyin çevresini temizleyin. Ampul parçacıklarını ve bezi cam bir kavanozun içine koyun, kapağını kapatın ve üzerine “düşük enerjili ampul cıvası içerebilir' şeklinde bir metin etiketi yapıştırın.
 • Kavanozu, çevresel açıdan tehlikeli atıklar toplayan bir geri dönüşüm tesisine teslim edin. Bu durumda da elektrik süpürgesi kullanmayın.
 • Kırılma dışında ömrünü yitiren floresan lamba ve düşük enerjili ampüllerin geri dönüşümü için toplama yapan bazı kuruluşlar bulunmaktadır. Toplama yapan kuruluşların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans verilmiş olması önemlidir.

Alıntı: http://www.yesilkutu.net/

Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 2.647,00 2.647,00
2 1.388,35 2.776,70
3 934,39 2.803,17

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

HIZLI KARGO
HIZLI KARGO 2 gün içerisinde ürünler kargoya verilir.
CANLI DESTEK
CANLI DESTEK 08:30 - 18:00 arası
KOLAY İADE
KOLAY İADE 15 gün içinde
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ 128Bit SSL ile

© 2018 Tarko Dış Tic Ltd. Şti- www.hijyenmarket.com.tr Tüm hakları saklıdır.

RapidSSL, Visa, Mastercard
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.