Temizlik, Dezenfeksiyon & Sterilizasyon Prosedürü

AMAÇ: Bu politikanın amacı, hasta bakım ekipmanlarının, cihazların ve hasta bakımı ortamının temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve sterilizasyonu ile ilgili mevcut enfeksiyon kontrol rehberlerini sağlamaktır

POLİTİKA

• Kullanılan tüm aletler, ekipmanlar ve kullanılan yüzeyler bir hastada kullanılmadan önce dezenfekte edilecek, dezenfekte edilecek veya sterilize edilecektir. Tablo 1'de listelenen hasta bakım ekipmanlarının, aletlerin ve hasta bakım ortamının temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve sterilizasyonu için enfeksiyon kontrol talimatlarına uyulmalıdır. Uygun bir dezenfeksiyon ve sterilizasyonu sağlamak için bir kalite kontrol programı önemlidir.

• Yeniden işleme ekipmanının (örn., Sterilizatör, tünel yıkayıcılar vb.) Kullanım talimatları da dahil olmak üzere, imalatçıların talimatları, yeniden kullanılabilir malzeme ve ekipmanların yeniden işlenmesi için tesis politikaları ve prosedürleri her zaman personel tarafından kullanılabilir olmalıdır.

• Personel

o Personel giysileri temiz ve fırçalanmış olmalıdır.

o Dekontaminasyon işlemi sırasında sıvıya dayanıklı bir önlüğü (sırtta bağlı) ve ağır hizmet eldivenleri giyin.

o Tüm baş ve yüz tüylerini cerrahi bir saç örtüsüyle tamamen örtün

o Sıçramaya veya spreylere karşı korumak için maske, gözlük veya yüz koruyucusu takın

o Personel el hijyeni politikasını izleyin

o Personel, işlerine yönlendirmeyle ilgili yeterlilik testi olan araçların işlenmesi konusunda uygun eğitime sahip olmalıdır. Eğitim belgeleri, çalışanların personel dosyasında saklanmalıdır. Sürekli eğitim (tüm enstrümantasyon, cihazlar ve donanım için eğitim de dahil olmak üzere) düzenli aralıklarla yapılır.

o Tüm sterilizasyon ve yeniden işleme politikaları ve prosedürleri personel için hazır olmalıdır.

TANIMLAR

Temizleme: Tüm kirler  yüzeylerden uzaklaştırılması. Bu, deterjan ile su kullanarak yapılabilr. Üst düzey dezenfeksiyon ve sterilizasyona başlamadan önce iyice temizlik yapmak gerekir. Bu, ön temizleme, manuel / ultrasonik, yıkayıcı / sterilizatörler, dekontaminatörler veya kullanım yeri temizleme / dezenfeksiyon işlemlerini içerir.

Dezenfeksiyon: Eşyalar üzerindeki hastalık üreten mikroorganizmaların çoğunu veya tamamını öldüren veya yok eden bir süreçtir. Genellikle sporları öldürmez.

Yüksek Seviyeli Dezenfeksiyon: Kimyasal bir süreçle yüksek miktarda bakteri sporları haricinde, tüm vejetatif mikroorganizmaları, tüberküloz basilleri, mantarları, nonklip ve küçük virüsleri ve orta boy virüsleri yok eden bir işlem

Sterilizasyon: Her türlü mikrobik yaşamın fiziksel veya kimyasal prosedürlerle tamamen ortadan kaldırılması / tahrip edilmesidir.

© 2018 Tarko Dış Tic Ltd. Şti- www.hijyenmarket.com.tr Tüm hakları saklıdır.

RapidSSL, Visa, Mastercard
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.